TARİHÇE

DSİ TARİHİ

 

 

“ Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” bu söz çokça duyulur çoksa söylenir, ancak çoğu zaman sadece söylenir ve ortadan kaybolur gider. Bu söz kimileri için de bir hayali gerçekleştirmenin ilk temel şartıdır.

İşte bu düstur ile yola çıkan DSİ Genel Müdürlüğü istihdam ettiği personel ve ailelerine sportif faaliyetler yapabilme imkanı sunmak için kolları sıvar ve Ankara DSİ Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin kurulması fikri o an ortaya çıkmıştır. Çalışmalar hemen başlatılmış ve Ankara DSİ Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini kurma fikri hayata geçirilmiştir.

2-3 kişinin küçük bir toplantı masasında aldıkları bu karar,  sadece DSİ çalışanları ve ailelerine değil, yakınlarına ve çevre kurum çalışanlarının çocuklarına ve onların yakınlarına da sportif ve sosyal faaliyetler yaptırmaya yol açacaktır. Boş zamanlarını değerlendirmek kişinin beden  fikir ve ahlak yönünden yeteneklerini artırarak geliştirmek, ahlaki ve insani değerler temelinde DSİ’lilik ruhunun ve dayanışmasının doğmasını sağlayacaktı.

Takvimler 1960 yılına geldiğinde Ankara DSİ Gençlik ve Spor Kulübü Derneği kuruluşunu gerçekleştirmişti.

Kısıtlı imkanlarına rağmen her geçen gün bir çığ gibi büyüyüen Ankara DSİ Gençlik ve Spor Kulübü Derneği geçen yıllar içinde tamamı DSİ çalışanlarından oluşan 700 üye sayısına ulaşacaktı.

“Büyük işlerin sahipleri, küçük işleri titizlikle ve sabırla çok çalışarak yapabilenlerdir”

Geçmişi başarılarla dolu olan kulübün futbol takımı faaliyet gösterilen branşlar içinde lokomotif olarak daima başı çekmiştir. Mütevazi bütçesiyle ekonomik koşulları düşünmeksizin takımdaki her birey üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmiş ve 1979-1980 sezonunda Türkiye Amatör Futbol takımlar şampiyonu olarak DSİ adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdırmıştır. O müthiş takım deplasmanlı Amatör ligde iken 1991-1992 sezonunda Profesyonel 3.Lige çıkma başarısı göstermiştir. 1992-1993 sezonunda 3.Ligde oynayıp kümede kalan takım 1993-1994 sezonu başında değişik nedenlerden dolayı 3.Ligden çekilmek zorunda kalmıştır. 2 yıl karanlığa gömülen Ankaranın ekol futbol takımlarından Ankara DSİ Spor futbol şubesi 1995 yılında yeniden hayata geçtiğinde bambaşka bir görüntüyle Ankara futbol kamuoyunun karşısına çıkmıştır.

Personelin öğle paydoslarında eğlenmek ve spor tutkusu şeklinde başlayan voleybol sevgisi derneğin kurulmasının hemen ardından 1962 yılından başlayarak resmi müsabakalara taşındı ve Voleybol Erkek Takımı kısa sürede basamakları hızla çıkarak 1964 yılından itibaren Ankara Voleybol 1. Liginde yarışmaya başlamıştır.

Türkiye’nin en değerli voleybol eğiticilerinden olan Ender Kurt bu camiada uzun yıllar oyuncu ve antrenör olarak görev almış ve ekibinin önemli başarılara imza atmasında büyük rol üstlenmiştir. Şakir TUNÇKOL, Mehmet BEDESTENLİOĞLU, Taner KATIRCIOĞLU gibi  Milli takımlara sürekli oyuncu yetiştirmiş ve DSİ Voleybol takımının bünyesinden çıkarak ülkemiz voleybolunun gelişmesine katkı sağlamışlardır. Sadece erkek voleybol takımının değil Bayan Voleybol takımınında başarıları hafızalarda hala tazeliğini korumaktadır. Günümüzde Genç - Yıldız Bayan voleybol takımlarımız DSİ yi en iyi şekilde temsil etmeye devam etmektedir.

Ankara DSİ Bayan basketbol takımı 1970 yılında emekli Albay Zeki Hakyemez’in çabalarıyla kurulduğunda takımın büyük başarılara imza atacağı gözden kaçmıyordu. Zeki Hakyemez uzun yıllar yöneticilik yapmış ve Basketbolcu kızlarımızı bir asker disiplini ile yetiştirmiş sporcu sorumluluk ve ciddiyetini gençlere aşılamış birisiydi. Kesintisiz ve zorlu antrenmanlar sonucunda yakalanan başarı grafiği 1976 yılına gelindiğinde Ankara Bölgesel Bayanlar basketbol ligi 1.liği ile yükselmeye başladı.

Zeki Hakyemez’in önderliğinde tüm ekip aynı başarıyı sürekli hale getirdiler.1977-1979-1980 yıllarında yenilmeden şampiyon oldular. Bu takımda yer alan Caner Tosyalı, Fügen Tunçok, Deniz Güvendi, Dilek Şahiner, Günseli Kapucu, Tülin Selamoğlu, Ebru Kaynak, Demet Yörük, Meltem Göymen, Nazire Bakır, Deniz Güvendi, Neslihan Özbarlas, Şebnem Bora isimlerini Türkiye Bayan Basketbol tarihine altın harflerle yazdırmışlardır. DSİ Bayan basketbol takımı liglerde mücadele ettiği yıllar boyunca bayan basketbolunun lokomotifi olmuştur.

1960 larda başlayan DSİ Erkek basketbol hamlesi Ankarada TED Kolejliler ve Mülkiye ile birlikte ekol olmuştur. Gençler Türkiye Şampiyonu ve A takım seviyesindeki başarılarıyla Türk basketboluna renk katmıştır. DSİ de yetişen çok sayıda antrenör ve oyuncu bulunmaktadır. Bu sporcular arasında Ankara DSİ içinden yetişmiş iki kişinin ismi Türk basketbol tarihine geçmiş ve başarıları Tüm ülke basketboluna mal edilmiştir. Bu isimler Aydın ÖRS ve Doğan HAKYEMEZ dir.

Basketbol Erkek takımı Türkiye Basketbol Liginde mücadele etmekte ve hedefi Süper Lige yükselmektir. Bunun yanı sıra alt yapıya verdiği önemi de kurduğu Bölgesel Lig Gelişim takımıyla göstermektedir.

Kurulduğu 1960 yılından beri Ankara DSİ Gençlik ve Spor Kulübüne her geçen gün yeni sporcular katılmakta ve DSİ ruhunu yaşamaya ve yaşatmaya devam etmektedirler.

Ankara DSİ Spor DSİ Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personelle çevrelerine ve gençliğe spor ve sosyal faaliyetlerde bulunma ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sağlayarak, kişinin beden fikir ve ahlak yönünden yeteneklerini artırarak geliştirmek, ahlaki ve insani değerler temelinde DSİ’lilik ruhunun ve dayanışmasının doğmasını sağlamaya yönelik kuruluş amacı doğrultusunda hizmet vermeye devam etmektedir.

DSİ’li olmak bir gururdur ve bu gururu yarınlara taşımak görevimizdir.

Nice 56 ncı yıllara.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ANKARA DSİ SPOR KULÜBÜ

Adres : Mustafa Kemal Mahallesi 2151 cadde DSİ Lojmanları 2.Kısım Spor Merkezi Çankaya/Ankara Yazışma Adresi: Anıttepe Mah. İlk Sokak No:28/3 Çankaya/Ankara

Tel: +90 (312) 229 9957 - pbx

Fax: +90 (312) 229 9957 - fax

Email: ankaradsispor@dsispor.gov.tr

Web: http://www.dsispor.org.tr

Facebook
Sosyal Medya